Św. Hildegarda

historia
Św. Hildegarda i jej historia

Św. Hildegarda z Bingen urodziłą się 16.09.1098r. niedaleko Bingen. W ówczesnym czasie Bingen nie należało do Niemiec ale byo częścią Cesarstwa Rzymskiego. Wywodziła się z rodziny niezbyt zamożnej. Rodzice św. Hildegardy służyli na dworze. Św. Hildegarda była dziesiątym dzieckiem w związku z czym rodzice w ramach dziesięciny (dziesiąta część dorobku przekazywana na Kościół) oddali dziewczynkę do klasztoru już w wieku ośmiu lat. Hildegarda została uznana za najbardziej niezwykłą świętą swojej epoki a także była bez wątpienia wielką zielarką i niesamowitą uzdrowicielką. Przez wielu św. Hildegarda uznawana jest pionierką medycyny naturalnej. Mimo, że przez bardzo długi okres rady św. Hildegardy uznawano po prostu za bzdury.

Bez wątpienia podstawą każdego skutecznego leczenia wg św. Hildegardy jest zrównoważona dieta. Mniszka zaleca powrót do natury, spożywanie produktów naturalnych. Poleca także stosowanie przypraw- w szczególności korzennych i ziołowych.

Św. Hildegarda spośród wszystkich ziół najbardziej ceniła koper i perz. Ponadto za bardzo wartościowe uważała bazylię, pokrzywę, pietruszkę, miętę, siemię lniane, szałwię, cynamon, gałkę muszkatałową i cynamon. Według przekazów wszelkie kuracje polecane przez świętą cechują się ogromną skutecznością.

Św. Hildegarda zmarła zmarła 17 września 1179 roku, miałą 81 lat.